Yok olmuş, Yaşayan mutasyon örnekleri


Bilim insanları ilk kez çift başlı bir sürüngene ait fosili gün ışığına çıkardı. 120 milyon yıllık fosil, dinozorlar çağında bugünkü Çin topraklarında sulak alanlarda yaşamıştı.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 09:55 ET 20 Aralık 2006 ÇarşambaİSTANBUL - Koristoderan familyasına ait sürüngenin küçük yaşta ölüp fosilleştiği tespit edildi, ancak bu türe ait yetişkin hayvanların 1 metre boya ulaştığı biliniyor. Çift başlı sürüngenin omurgası, boyun bölgesinde ikiye ayrılarak iki boyun halini alıyor ve hayvanda iki kafatası bulunuyor.

Bilim insanları, çift başlı hayvanların tüm hayvanlar arasında son derece düşük bir orana sahip olduğunu, böyle bir fosilin bulunmasının ise ‘büyük bir şans’ olduğunu dile getiriyor. Çift başlılık bugün yılanlar, timsahlar, sürüngenler ve kurbağalarda gibi görülüyor. Yaşayan türler arasında şimdiye dek 400 çift başlı hayvan tespit edildi.Günümüzden 144 ile 65 milyon yıl önce dinozorların hüküm sürdüğü dönemde yaşayan sürüngenin fosili, Çin’de Şenzhen Müzesi’ne kondu.

Not: Araştırma İngiliz Kraliyet Cemiyeti’nin Biology Letters dergisinde yayımlandı.Çift başlı yılan hangi yöne sürünür?
ABD’nin St. Louis kentindeki Dünya Akvaryum Müzesi, bir sergi için bir araya getirdiği 10 adet çift başlı yılan ve kaplumbağaları basına tanıttı.


ASSOCIATED PRESS
Güncelleme: 13:11 TSİ 23 Ağustos 2006 ÇarşambaST. LOUIS - İnsanlarda da rastlanan aynı vücudu paylaşan ikizler gibi, çift başlı yılanlar da, aslında aynı vücudu paylaşan iki ayrı yılan. Dünya Akvaryum Müzesi Müdürü Leonard Sonnenschein, yılanlardan birinin dişi, diğerinin erkek olduğunu ifade etti. Sonnenschein, sergide yer alacak 10 adet çift başlı hayvanla Guinness Rekorlar Kitabı’nda ‘Çift başlı hayvanlar sergisi’ başlığında rekor kıracaklarını dile getirdi. Çift başlı yılanlar çiftleşmede kullanıldıktan sonra, internetten açık artırma ile satılacak.

http://www.ntvmsnbc.com/news/382728.aspÇift-yüzlü inek çiftliğin yıldızı oldu

ABD’nin Virginia eyaletinde çiftçilikle uğraşan Kirk Heldreth’ın yeni doğan buzağısı tüm dünyanın ilgisini çekiyor, çünkü bu çift yüzlü bir inek.

NTV-MSNBC
08 Ocak 2007 PazartesiRURAL RETREAT - Virginia eyaletindeki Heldreth Çiftliği’nde dünyaya gelen bir ineğin iki yüzü var. Hayvanın bedeninde herhangi bir anormallik olmamasına karşın, normalden daha büyük olan kafasında iki surat bulunuyor. Buzağının iki burnu, iki bağımsız dili var. Buzağının iki alt çenesi, ancak bir ağzı bulunuyor. Buzağı şimdilik özel bir hortumla besleniyor. Buzağıya çektiği ilgiden dolayı ‘Yıldız’ (Star)adı verildi.
Çiftlik sahibi Heldreth, buzağının doğumu sırasında iki yavrunun birden çıkacağını sandıklarını, ancak yavrunu çift-yüzü olduğu görünce gözlerine inanamadıklarını belirtiyor. Amaçlarının genetik olarak daha üstün bir hayvan sahibi yaratmak olduğunu belirten Heldreth, bu nedenle buzağının yapay döllenmeyle dünyaya getirildiğini söylüyor.

25 YILDA 2 KEZ GÖRÜLDÜ

Buzağıyı inceleyen Virginia Teknik Üniversitesi uzmanı Bob James, son 25 yılda 2 kez böyle bir olayın yaşandığını ifade etti. James çift-yüzlülüğün genetik bir sapma sonucu meydana gelmiş olabileceğini belirtiyor. Teoriye göre, buzağının ikizi rahimde gelişmeye başlıyor, ancak ikiz yeterince gelişemeden doğum gerçekleşiyor.

ÇİFTLİĞİN ‘YILDIZ’I

Heldreth, çift yüzlü ineği ziyaret etmeye komşu kasabalardan akın olduğunu da sözlerine ekliyor. Yerel ve ulusal gazeteler kadar, Çin ve Avustralya gazeteleri de çift-yüzlü buzağıya ilgi göstermiş, bu nedenle yavruya ‘Yıldız’ adı verilmiş. Heldreth, buzağının birçok hareketinin normal olduğunu, tek başlı akranları gibi yürüyebildiğini, zamanı geldiği zaman da çayırlara salacağını ifade ediyor. Heldreth buzağıyı Virginia Teknik Üniversitesi’ne bağışlamayı düşünüyor.

Kaynak: The Wytheville Enterprise yerel gazetesi.
Güney Afrika’da 4 bacaklı bir kız bebek dünyaya geldi.
Resmi kaynaklar, Polokvan bölgesinde dünyaya gelen bebeğin fazla 2 bacağının alınması için ameliyat edileceğini belirttiler.
Doktorlar, ameliyatın bebeğin normal bir yaşam sürdürmesini sağlayacağını söylediler.
Bebeğin testlere olumlu yanıt verdiği ve ameliyatın çok yakında Güney Afrika’da yapılacağı bildirildi.http://www.milliyet.com.tr/2007/07/09/son/sonyas06.asp
7 BACAKLI KUZU !

Yeni Zelanda’da bir çiftlikte dünyaya gelen 7 bacaklı kuzuyu görenler gözlerine inanamadı. Veterinerler milyonda bir görülen bu durumu tartışıyor.

Yeni Zelanda’nın Güneyinde bulunan adalardan birindeki hayvan çiftliğinde dünyaya gelen 7 bacaklı kuzu herkesi şaşkına çevirdi. Çiftliğin veterineri Steve Williams 3 tane fazla bacağı olan ve bu şekilde yürümeye çabalayan kuzunun ceninken oluşumunda meydana gelen bir oluşum bozukluğu nedeniyle 7 bacağa sahip olduğunu belirtti.

Veterinerler 7 bacakla dünyaya gelen kuzunun durumunun milyonda 1 görüldüğünü belirtti.

http://www.objektifhaber.com/yeni/objhab/d...?id=2O37O101656

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !